power case

پاور کیس کامپیوتر چیست؟
اگر به داخل کیس کامپیوتر نگاهی بندازید،یک جعبه فلزی در گوشه کیس می‌بینید. این جعبه همان پاور کامپیوتر یا پاور کیس است. این قطعه از قسمت پشتی بسیاری از کامپیوترها قابل مشاهده است.
تمام افرادی که در حوزه‌ی کامپیوترفعالیت می‌کنند می‌دانند که وجود منبع تغذیه،که همان پاور کامپیوتر یا پاور کیس است برای عملکرد کامپیوتر بسیار حیاتی است. درواقع بدون وجود پاور، کامپیوتر تنها یک جعبه بلااستفاده ساخته شده از پلاستیک و فلز است.پاور کامپیوتردر مرحله‌ی اول، جریان متناوب (AC) برق خانگی را به جریان مستقیم (DC) تبدیل می کند و در مرحله‌ی بعدی این جریان را به اجزای مختلف می رساند.

پاور کیس | power case | خرید با بهترین قیمت
پاور کامپیوتر شامل فن خنک کننده مجزایی بوده که وجود این فن برای ادامه‌ی بقای پاور بسیار حیاتی است. زیرا درصورت خراب شدن فن، احتمال سوختن قطعات داخلی پاور بسیار زیاد است.
اگر قصد دارید کیس کامپیوتر خود را تعمیر، یا پاور کامپیوتر را جدا کنید، قبل از شروع کار مطمئن شوید که کابل برق کامپیوتراز پریز بیرون کشیده شده است. سپس قبل از لمس قطعات داخل کیس، یک قسمت فلزی کیس را لمس کنید تا الکتریسیته‌ی ساکن آن تخلیه شود. به یاد داشته باشید که الکتریسیته‌ی ساکن بین مدارهای کامپیوتر انتقال یافته و می‌تواند آسیب جدی به سیستم شما وارد کند.

اهمیت پاور کامپیوتر و تاثیر کیفیت آن بر کل سیستم
جالب است بدانید که حداقل 30 درصد مشکلات سخت افزاری سیستم، مربوط به انتخاب و نصب پاور غیر استاندارد و یا عدم تناسب بین پاور کامپیوتر با سخت افزار است. باید هنگام انتخاب پاور برای سیستم خود بسیار حساس باشید. اگر پاور کیس شما ضعیف باشد آسیب جدی به سیستم وارد می کند. حتی ممکن است با یک انتخاب اشتباه هنگام خرید پاور، کیس بسوزد.

پاور کیس | power case | خرید با بهترین قیمت
بسیاری از افراد برای ارتقای کارت گرافیک و یا دیگر قطعات سیستم، حاضر به پردخت هزینه‌های گزاف هستند اما توجه کافی به پاور کامپیوتر ندارند. این در حالی است که عدم توجه به انتخاب پاور مناسب، آسییب جدی به سیستم وارد می‌کند و ممکن است مجبور شوید برای جبران

خسارات وارده، هزینه‌ی زیادی متحمل شوید. در بهترین و کم ضررترین حالت،پاور کامپیوتر غیر استاندارد کارآرایی و سرعت سیستم را با اختلال مواجه کرده و در حالت حاد تر به قطعات سیستم آسیب جدی وارد می‌کند.

خرید پاور کامپیوتر
همانطور که می‌دانید پاور کامپیوتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و تاثیر عملکرد آن در فعالیت کیس غیر قابل انکار است. با این وجود به این نتیجه می‌رسیم که هنگام خرید پاور باید دقت زیادی به خرج دهیم. نکات مهمی وجود دارند که هنگام خرید پاور کامپیوتر باید در نظر گرفته شوند. در ادامه ‌به بررسی این نکات می‌پردازیم.

پاور کیس | power case | خرید با بهترین قیمت

- تناسب بین ویرایش پاور کامپیوتر با دیگر قطعات سیستم
اگر بخواهیم از نظر اهمیت رتبه‌بندی کنیم، ویرایش پاور در درجه بالاتری نسبت به توان پاور قرار دارد. در سیستمهای امروزی استفاده از پاورهای ویرایش ATX 127 72.0, 2.01, 2.2, 2.3  الزامیاست.درواقع می‌توان گفتقابلیت اصلی این پاورها، افزایش قدرت شاخه 12 ولت آنها است. در این نوع ویرایش کامپیوتر، خروجی 12 ولت در حداقل 2 لاین مجزا (یعنی متناسب با توان خروجی) ارائه می شود. این باعث می شود که مسیر عبوری ولتاژ (با شدت جریان بالاتر از 18 آمپر) به مسیر عبوری آسیب وارد نکند و بعلاوه، الکتروموتورهای تغذیه شونده از شاخه اول ولتاژ 12 بر روی شاخه دوم ولتاژ 12 و قطعات مصرف کننده آن نویز ایجاد نمی کنند.
البته ما پیشنهاد می‌کنیم که از پاورهای تحت استاندارد EPS (که دارای قابلیت های ویژه‌ای هستند) استفاده کنید.

- تفاوت توان واقعی پاور با توان پیک
متاسفانه بعضی از شرکت‌های عرضه کننده یا واردکننده ایرانی، پاور 200 تا 350واتی خود را با درج اعداد و ارقام نجومی بر روی لیبل‌ها(مثلاً 500 تا 1000وات) به بازار داخلی عرضه می‌کنند و متاسفانه تقریباً هیچ مرجع رسمی، قادر و یا مایل به پیگیری این موضوع نمی باشد.   Peakیک کلمه بازاری است و البته توجیه فنی هم دارد. مثلا اکثر پاورها تا لحظه ای که Over Power Protection فعال شود، قادر هستند حدود30 تا70 درصد بالاترازحدتوان واقعی خود را تحمل کنند. این در مدت زمان محدود و کمتر از یک دقیقه انجام می‌شود.اما توان پیک، نباید ملاک انتخاب مصرف کننده باشد. به یاد داشته باشید که خصوصیات و شرایط کارکرد یک پاور کامپیوتر در محدوده توان واقعی، با شرایط قرار گرفتن آن در محدوده توان پیک، بسیار متفاوت است.
اگر بخواهیم از شرایط پاور کامپیوتر در محدوده توان پیک سخن بگوییم، میتوانیم به مواردی چون بهم ریختگی تایمینگ، کاهش سرعت در عکس العمل پروتکشن، افزایش تصاعدی تعداد نویز و ریپل، عدم وجود دقت در کنترل خروجی و نوسان شدید ولتاژ اشاره کنیم. پس هنگام خرید پاور کامپیوتر حتماً باید به توان واقعی آن توجه کنید.

- اهمیت راندمان در میزان مصرف انرژی 
توجه به راندمان پاور کامپیوتر به شما کمک می کند هزینه اضافی برای انرژی اتلاف شده، پرداخت نکنید. در حقیقت راندمان، نسبتی از توان ورودی به توان خروجی است. قطعاً می‌دانید که در مسیر ورود انرژی تا خروج انرژی از پاور کامپیوتر، مقداری انرژی (به صورت گرمایشی یا الکترومغناطیسی) اتلاف می‌شود. کم بودن مقدار انرژی اتلاف شده، به معنیبالا بودن کیفیت طراحی مدار و المان‌های تشکیل دهنده‌ی آن است. توصیه می‌شود از پاورهایی با راندمان بالاتر از 70 درصد، استفاده نمایید و ناراحت پرداخت هزینه بیشتر برای خرید آن نباشید. زیرا عموماً پاور کامپیوتر با راندمان بالای 80 درصد، هزینه خرید خود را در طول یک تا دوسال اول مصرف، از طریق کاهش مصرف برقو در نتیجه کاهش هزینه قبض، جبران می کند.

عمر مفید پاور کامپیوتر
عمر مفید پاور کامپیوتربراساس طراحی و کیفیت قطعات داخلی آن، بین 20000 تا 200000 ساعت تخمین زده شده است. عمر مفید پاور با قیمت آن رابطه‌ای مستقیم دارد.  به نفع شماست که یک پاور با MTBF بالاترخریداری کنید.البته شرایط مورد استفاده نیز خیلی مهم است. 
به‌عنوان مثال نویز و ریپل خروجی پاور کامپیوتر، یکی از مواردی است که بر کارآیی و عمر قطعات کامپیوتر اثر می‌گذارد. میزان آسیب پذیری سیستم با نویز و ریپل رابطه مستقیم دارد. هرچه دامنه نویز و ریپل گسترده تر باشد آسیب پذیری سیستم بیشتر شده و تثبیت کارآیی آن کاهش می یابد. برای تثبیت کارآیی سیستم و کاهش آسیب پذیری باید دامنه نویز و ریپل محدود باشد. توصیه می‌شود از پاورهایی استفاده کنید که میزان نویز و ریپل آنها در تمامی خروجی های مثبت در حالت PP، کمتر از 150 میلی ولت باشد.
حتما تا به حال برایتان پیش آمده‌است که در طول فعالیت سخت‌افزاری، با سیستم‌هایی مواجه شوید که علی‌رغم بهره‌مندی از قطعات متناسب، در بعضی از نقاط حساس سیستم، حرارت غیر معمول و غیرقابل قبولی را حس کنید. اگر سیستم خنک‌کننده کیس را در نظر نگیریم، قطعاً نویز و ریپل یکی از مهم‌ترین مواردی است که بر افزایش حرارت داخلی قطعات سیستم اثر می گذارد.با این حساب بسیار مهم است که میزان نویز و ریپل خروجیمتناسب با استاندارد پاور باشد. بهترین راهکاربرای حل این مشکل، تعویض پاور غیراستاندارد با یک پاور استاندارد و متناسب است.

پاور کیس | power case | خرید با بهترین قیمت

گارانتی معتبر
عموماً افراد  بخاطر اشتیاق اولیه در هنگام خرید، به گارانتی کالا وخدمات ارائه شده از سوی تولیدکننده توجه کافی ندارند. اما پس از مدتی یا با بروز اولین مشکل، تازه به اهمیت گارانتی کالا پی می‌برند. همواره به یاد داشته باشید که در پروسه تولید هر نوع وسیله اکترونیکی یا مکانیکی، احتمال وجود آسیب فنی و یا فیزیکی وجود دارد. برای اینکه کالا از مرحله تولید بهمرحله‌ی عرضه برسد، مراحل مختلفی مانند کنترل کیفیت، بسته بندی، حمل ونقل و...را پشت سر می‌گذارد که در هر کدام از این مراحل احتمال آسیب به کالا وجود دارد. به همین دلیل داشتن گارانتی معتبر برای قطعات این چنینی بسیار مهم و ضروری است. برای اینکه شرکت‌های گارانتی معتبر در زمینه‌ی قطعات مورد نیاز خود را بشناسید کافیست در سطح بازارتحقیق کنید یا با دوستانی که در زمینه سخت‌افزارتجربه کافی دارند مشورت کنید و شرکت‌هایی که سابقه خوبی در زمینه خدمات پس از فروش و گارانتی دارند آشنا شوید. یک شرکت معتبر می‌تواند با خدمات سرویس درست، مشتری خود را راضی نگاه دارد و و این را قدمی مهم در تبلیغات و فروش خود می‌داند. با این رویکرد گارانتی نه تنها هزینه‌بر نمی‌شود، بلکه خود تبدیل به عاملی در جهت افزایش سطح فروش و تبلیغات مثبتشده و به نوعی هزینه‌های خود را جبران می‌کند.

راهنمای خرید پاور کامپیوتر
گام اول: مطمئن باشید که به چند وات نیاز دارید
شرکت های تولید کننده پاور، قدرت خروجی محصول را با واحد وات (Watt) معرفی می‌کنند. قدرت اعلام شده برای یک پاور کامپیوتر، همان حداکثر توانپاور در زمان پیک کاری آن است.جالب است بدانید که در حالت پایدار، قدرت پاورکمتر از میزان اعلام‌شده است. در حال حاضر پاورهاییاز 200 وات تا 1800 وات در بازار وجود دارند. شما باید توان تقریبی مورد نیازهر یک از قطعات کامپیوتر خود را بدانید تا با جمع زدن آن‌ها، پاوری با قدرت مناسب انتخاب کنید. 

گام دوم: کانکتورهای مورد نیاز خود را بدانید
همانطور که می‌دانیدقطعات درون کیس کامپیوتر برای انجام فعالیت به برق نیاز دارند. این برق یا به صورت مستقیم و یا به صورت واسطه‌ای تاًمین می‌شود.اما در اینجا منظور ما تنها قطعاتی هستند که برق را بصورت بی‌واسطه دریافت می‌کنند و کابل بصورت مستقیم از پاور به آن‌ها متصل است. این اتصال ساده به وسیله‌ی سوکت‌ها امکان پذیر است. این سوکت‌ها می‌توانند در عین سادگی، دردسر ساز باشند. چرا که برخی سوکت‌ها در پاورهای قدیمی وجود ندارند. در این میان، سوکت کانکتور برق مادر برد و کارت گرافیک مهم ترین سوکت هستند که باید دقت زیادی به آن ها کنید.

گام سوم: یک پاور کامپیوتر با راندمان بالا انتخاب کنید
راندمان همان میزان بهره‌وری است که در انتخاب پاور کامپیوتر اهمیت زیادی دارد. معمولاً برندهای مطرح راندمان پاورهایشان را اعلام می‌کنند و برندهای کمتر شناخته‌شده، عموماً از بیان آن طفره می‌روند. این عدد مشخص می‌کند که چند وات پس از قرار گرفتن تحت بار (Load) در دسترس خواهد بود، یا به عبارت دیگر، پاور شما چند درصد از برق متناوب ورودیرا به برق مستقیمتبدیل می‌کند.

گام چهارم: پاور کامپیوتر سنگین تر بهتر است
در آخر، یک راه مناسب و سریع برای تشخیص پاور خوب، سنجش وزن آن است؛ هرچقدر پاور سنگین تر باشد بهتر است. پاورهای قوی دارای مخازن بزرگ و چوک‌های سنگین‌تر هستند که این در وزن نهایی آنها تاثیرگذار است. همچنین در پاورهای خوب صفحه دفع کننده گرما ( هیت سینک) ضخیم تر هستند که این مسئله هم در وزن نهایی پاور کامپیوتر تاًثیرگذار است.


معرفی برندهای معتبر پاور کامپیوتر
شرکت‌های مختلفی این قطعه‌ی حیاتی کامپیوتر را تولید می‌کنند که در این بخش برای کمک به انتخاب بهتر، تعدادی از برندهای معتبر در این زمینه را معرفی می‌کنیم. به‌عنوان مثال پاور گرین یکی از معتبرترین برندهایی است که با سابقه‌ی طولانی مدت در این زمینه، پاورهایی باکیفیت را به بازار عرضه می‌کند. سایر برندهایی که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب خوبی داشته باشید برندهایی چون : Red ، Antec ، Micro Vire ، Tsco ، Hetron ، Cooler Master، A4tech ، Asus ، Redmax ، Silverstone ، Sadata ، Thermaltake می‌باشند.

ورود/ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

رمز عبور خود را وارد نمایید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید